Bakliyatlar önemli miktarda vitamin ve mineral sağlar. Tahıl grubu ürünlerinin neredeyse iki katı protein içeriğine sahip olan bakliyatlar, uzun ömürlü, saklanabilir ve hayvansal gıdalar karşısındaki uygun fiyatı sebebiyle pek çok bireyin ana protein kaynağını oluşturur. İnsan beslenmesindeki büyük öneminin yanı sıra bakliyat ayrıca hayvan yemi olarak da düşük maliyetli bir alternatiftir ve ekosistemimizde çok stratejik bir yere sahiptir.


Dünya Ticaretinde Bakliyat İhracatı


Grafik 1 : Dünya Bakliyat İhracatı (Birim: ABD Doları – bin)

Kaynak : ITC Trademap veritabanı, http://www.trademap.org

Not: Grafik 0708 ve 0713 Gtip Kodları kullanılarak oluşturulmuştur.


Dünya Bakliyat ihracatında ilk sırada % 23.5 pay ile Kanada yer almaktadır. Türkiye 2019 yılında Bakliyat Dünya ihracatında % 2 pay alarak Dünya İhracatında 9. Sırada yer almaktadır. Türkiye’nin 2019 yılı itibariyle ilgili ürünlerde ihracat yaptığı ilk on ülke Irak, Sudan, Almanya, Mısır, İran. Pakistan, Arnavutluk, İtalya, Cezayir ve Suriye bulunmaktadır.

Dünya’da Bakliyat ithalatında ilk on ülke aşağıdaki gibidir. İlgili ülkeler Türkiye’nin bakliyat ihracatı için potansiyel alıcı ve hedef pazar konumundaki ülkelerdir.

Türkiye Bakliyat İhracatı


Grafik 3 : Mal Grupları Bazında Türkiye Geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatı (Bin $)

Kaynak: İhracatçı Birlikleri Kayıtları


2019 yılı Türkiye Geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatında alt sınıflandırmadan biri olan Bakliyat grubu 8. sırada yer almakta ve ülkemiz tarım ürünleri ihracatında önemli rol oynamaktadır.